Poparcie społeczne dla budowy II-go stopnia wodnego na Wiśle

Związek Gmin Ziemi Kujawskiej z siedzibą w Aleksandrowie Kujawskim od końca 2016 roku zorganizował akcję zbierania podpisów poparcia społecznego dla rządowego projektu budowy II – go stopnia wodnego na Wiśle w Siarzewie –  w powiecie aleksandrowskim i dalszej kaskadyzacji rzeki.

Zebrano 102.327 podpisów poparcia, w które włączyło się wiele środowisk z powiatu aleksandrowskiego, regionu i całej Polski.

Na szczególne podkreślenie zasługuje poparcie, jakiego udzielił Jego Eminencja ks. Biskup Wiesław Alojzy Mering – Ordynariusz Diecezji Włocławskiej.

Podpisy zbierano we wszystkich parafiach Diecezji, również poza terenem naszego województwa.

W dniu 15 lutego 2018 r. Minister Środowiska Henryk Kowalczyk, poseł na Sejm RP Anna Sobecka, która za pośrednictwem swoich biur poselskich zebrała ponad 3 tysiące podpisów oraz w imieniu inicjatorów akcji: Ryszard Borowski – przewodniczący Zarządu ZGZK, wójt Gminy Koneck, Artur Nenczak – członek Zarządu i Marian Krzysztof Gołębiewski – pełnomocnik Zarządu ds. rewitalizacji dróg wodnych podczas spotkania we Włocławku złożyli podziękowania ks. Biskupowi Wiesławowi Meringowi i za jego pośrednictwem wszystkim Diecezjom, które tę inicjatywę poparły.

W dniu 1 grudnia 2017 r. rząd podpisał miedzyresortową umowę o budowie stopnia wodnego, którego rozpoczęcie zaplanowano na 2020 rok, a zakończenie w 2025 r. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 2 miliardy złotych.

Realizacja oczekiwanej od dziesięcioleci inwestycji z pewnością przyczyni się do rozwoju regionu i poprawy stanu bezpieczeństwa jego mieszkańców.

Wspólna akcja wielu środowisk stała się przykładem dla wszystkich, którzy wierzą w siłę społeczeństwa i dodała wiary podejmującym tak ważą decyzję.

artykuł – Gazeta Pomorska z 20.02.2018 r.

Podobne aktualności

Skip to content