Dąb Niepodległości na 100 – lecie Jubileuszu

Rok  2018 jest rokiem szczególnym, jest rokiem Jubileuszu wielkiego wydarzenia, jakim niewątpliwie jest setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

W ramach wieloletniego programu „Niepodległa”  zaplanowanego na lata 2017 – 2021, iż poszczególne województwa zorganizują szereg działań, inicjatyw i imprez mających na celu uczczenie w sposób godny święta naszej Ojczyzny.

Gmina Koneck na zaproszenie Wojewody Kujawsko – Pomorskiego oraz Dyrektora Lasów Państwowych włączyła się w obchody Jubileuszu.

W naszej gminie przybrała ona formę sadzenia pojedynczego drzewa, jednak jakże wymownego i dostojnego jakim jest dąb – Dąb Niepodległości.

Dąb w kulturze polskiej jest drzewem szczególnym, który już w prastarych legendach odnajdywał się na kartach pisarzy i był drzewem królów.

O najsłynniejszym Bartku, mówi się, że to historia zaklęta w konarach.  Pod dębami ucztowano, świętowano, były światkami wielkich bitew. Od zawsze dąb był symbolem potęgi, ale i długowieczności.

W dniu 03 października posadzono przy Zespole Szkół w Konecku małe drzewo, ale za kilkadziesiąt lat ten dąb będzie szumiał i zachwycał przyszłe pokolenia. Będzie świadectwem trwałości naszego państwa, jego potęgi, ale też naszej malej ojczyzny jaką jest Gmina Koneck.

 

Podobne aktualności

Skip to content