Kolejne dwa tygodnie dodatkowego zasiłku

Kolejne dwa tygodnie dodatkowego zasiłku

 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 6 czerwca. Można z niego skorzystać m.in. w przypadku nagłego zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówek oświatowych zapewniających opiekę dziecku, lub dorosłej osobie niepełnosprawnej.

 

Zasady wypłaty zasiłku nie zmieniły się. Świadczenie przysługuje ubezpieczonym rodzicom zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Do zasiłku uprawnieni są również rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych. Z zasiłku można skorzystać także, gdy z powodu pandemii dzieckiem nie może zająć się niania zatrudniona na umowie uaktywniającej lub opiekun dzienny- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka nad dzieckiem. Świadczenie nie przysługuje wszystkim. ZUS nie wypłaci zasiłku, jeśli dziecko ma zapewnioną opiekę, np. przez drugiego z rodziców, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny.

 

Co trzeba zrobić, żeby dostać zasiłek?

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, należy złożyć u swojego pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Taki dokument jest niezbędny do wypłaty zasiłku. Wzór oświadczenia dostępny jest na stronie www.zus.pl. Osoby prowadzące własną firmę, takie oświadczenie składają w ZUS. Mogą je wysłać przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

 

Krystyna Michałek

regionalny rzecznik prasowy ZUS

w województwie kujawsko-pomorskim

Podobne aktualności

Skip to content