Ponad 7,4 mln osób ma już profil na PUE ZUS

 Ponad 7,4 mln osób ma już profil na PUE ZUS

 

Już ponad 7,4 mln osób korzysta z Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Swój profil na PUE ZUS mają zarówno przedsiębiorcy, lekarze, osoby pracujące, jak i emeryci czy renciści. 

 

Platforma Usług Elektronicznych ZUS to narzędzie dla wszystkich klientów, które ułatwia dostęp do usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mając swój profil na PUE ZUS możemy nie tylko umówić się na wizytę w ZUS, ale również tą drogą możemy załatwić wiele spraw w ZUS bez wychodzenia z domu, także poza godzinami działania urzędu -– informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

 

PUE daje możliwość łatwego generowania i przesyłania drogą elektroniczną dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych oraz różnego typu pism i wniosków. Pozwala także na bieżące kontrolowanie pracodawcy w zakresie zgłoszenia nas do ubezpieczeń i wysokości opłacania składek. Na swoim koncie w PUE możemy sprawdzić także zwolnienia lekarskie, z których w ostatnim czasie korzystaliśmy. Tutaj też znajdziemy informację o stanie konta ubezpieczonego wraz z wyliczoną hipotetyczną emeryturą.

 

Założenie konta na PUE ZUS trwa zaledwie kilka minut. Można to zrobić bez wychodzenia z domu – przez internet – za pomocą profilu zaufanego ePUAP lub bankowości elektronicznej. Można także założyć konto w  trakcie e-wizyty, czyli wideorozmowy z pracownikiem ZUS lub tradycyjnie w placówce ZUS. Obecnie swój profil posiada 7,4 mln użytkowników.

 

Bon turystyczny na PUE

Założenie profilu na PUE jest niezbędne do tego, aby skorzystać z bonu turystycznego. Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Może on też służyć do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami, przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty. Jak dotąd Polacy aktywowali niemal 2 mln bonów i dokonali płatności bonami na kwotę ok. 642 mln zł. Mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego aktywowali już blisko 108,5 tys. bonów i dokonali nimi płatności na kwotę 30,9 mln zł. Na aktywację czeka jeszcze 114 tys. bonów –  mówi  Krystyna Michałek

 

Rodzina 500+ i Dobry Start przez PUE ZUS

Co ważne rodzice mogą także poprzez PUE złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze Rodzina 500+, a także wniosek o świadczenia z programu „Dobry Start”. Obsługą świadczenia na wyprawkę szkolną od tego roku zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski o świadczenie 300 plus można składać od 1 lipca do 30 listopada 2021 roku wyłącznie elektronicznie. Świadczenie z programu „Dobry Start” będzie wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy. Tylko od 1 do 4 lipca do godz. 22.00 do ZUS-u wpłynęło ponad  502 tys. wniosków o świadczenie 300 plus, obejmujące ponad 716,8 tys. dzieci.

 

Krystyna Michałek

regionalny rzecznik prasowy ZUS

w województwie kujawsko-pomorskim

Podobne aktualności

Skip to content