ZUS zachęca do korzystania z  Platformy Usług Elektronicznych

ZUS zachęca do korzystania z  Platformy Usług Elektronicznych

 

Coraz więcej osób korzysta z Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Już prawie 9 mln osób ma konto na PUE ZUS. Tych, którzy jeszcze nie mają takiego konta, ZUS zachęca do założenia.

 

Z Platformy Usług Elektronicznych korzystają zarówno przedsiębiorcy, lekarze, osoby pracujące, jak
i emeryci czy renciści. Z każdym dniem użytkowników platformy przybywa. To wygodny i łatwy kontakt z ZUS. Mając swój profil na PUE ZUS możemy większość spraw związanych
z ubezpieczeniami społecznymi załatwić bez wychodzenia z domu. Możemy np. zarezerwować wizytę w wybranej placówce ZUS, uzyskać informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach czy zwolnieniach lekarskich. Przez PUE ZUS możemy także wysłać elektroniczne wnioski i otrzymywać na nie odpowiedzi. Seniorzy tą drogą mogą np. złożyć wniosek o zmianę sposobu wypłaty świadczenia z adresu na rachunek bankowy  – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

 

PUE pozwala również na bieżące sprawdzanie pracodawcy w zakresie zgłoszenia nas do ubezpieczeń
i kontrolowania wysokości opłacanych składek. Na PUE sprawdzimy, czy członkowie rodziny zostali prawidłowo zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego, a także obliczymy w kalkulatorze emerytalnym prognozowaną emeryturę –dodaje rzeczniczka.

 

Poprzez PUE ZUS rodzice mogą także złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze Rodzina 500+,
a także wniosek o świadczenia z programu „Dobry Start”. ZUS przypomina, że 30 listopada mija termin na składanie wniosków o 300 zł na wyprawkę szkolną dla uczniów. Wniosek o świadczenie można złożyć wyłącznie elektronicznie.

 

Konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest także niezbędne, aby aktywować bon turystyczny.

 

Osoby, które nie mają jeszcze konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, mogą je założyć przez internet- za pomocą profilu zaufanego ePUAP, bankowości elektronicznej czy w  trakcie e-wizyty, czyli wideorozmowy z pracownikiem ZUS. Mogą również założyć konto tradycyjnie  w placówce Zakładu.

 

 

Krystyna Michałek

regionalny rzecznik prasowy ZUS

w województwie kujawsko-pomorskim

Podobne aktualności

Skip to content