Od 1 lutego ZUS zacznie przyjmować wnioski o 500 plus na kolejny okres świadczeniowy

Od 1 lutego ZUS zacznie przyjmować wnioski o 500 plus na kolejny okres świadczeniowy

 

Wnioski o świadczenie z programu „Rodzina 500 plus” na kolejny okres świadczeniowy- od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. – można składać do ZUS od 1 lutego 2022 r.
Od stycznia ZUS będzie przyjmował wnioski jedynie na nowo narodzone dzieci.

 

Rodzice, którym urodziło się dziecko, mają 3 miesiące na złożenie wniosku o świadczenie
z programu „Rodzina 500 plus”. Jeśli zmieszczą się w tym terminie, to od dnia narodzin otrzymają świadczenie z wyrównaniem. Na przykład rodzice, którym urodziło się dziecko
w grudniu mogą wniosek o świadczenie złożyć w styczniu do ZUS i wówczas otrzymają środki z wyrównaniem od narodzin dziecka – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Z kolei rodzice, którzy już pobierają środki z programu 500 plus,  jeśli chcą otrzymywać pieniądze w kolejnym okresie świadczeniowym, czyli od czerwca 2022 r. do końca maja 2023 r. taki wniosek mogą złożyć do ZUS dopiero od 1 lutego. Wcześniej nie będzie takiej możliwości.

 

Rodzic, który składa wniosek na nowo narodzone dziecko w lutym może złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja 2022 r. i na okres trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. – dodaje rzeczniczka.

 

Od nowego roku wnioski o 500 plus będzie można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Środki z programu będą wypłacane na wskazane przez rodziców rachunki bankowe.

 

Prowadzone postępowania w sprawie świadczenia wychowawczego- pisma, informacje
i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS.
W przypadku, gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 500 plus, rodzice otrzymają powiadomienie na maila lub sms.

 

Stopniowe przejęcie realizacji programu Rodzina 500 plus przez ZUS oznacza, że gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń do końca okresu, na jaki je przyznały, czyli do końca maja 2022 r.

 

Krystyna Michałek

regionalny rzecznik prasowy ZUS

w województwie kujawsko-pomorskim

Podobne aktualności

Skip to content