Płatniku załóż konto na PUE ZUS. Większość spraw w ZUS załatwisz online.

Płatniku załóż konto na PUE ZUS. Większość spraw w ZUS załatwisz online.

 

Do 30 grudnia wszyscy płatnicy składek zarówno osoby fizyczne, osoby prawne, jak i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej powinny mieć aktywny profil na PUE ZUS. Takie  konto  mogą założyć osobiście lub mogą też upoważnić kogoś do dostępu do roli płatnika na PUE ZUS np. księgową.

 

Blisko 11 mln osób ma konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Płatnicy składek, którzy nie mają profilu na PUE, muszą go założyć do  30 grudnia tego roku. Nie warto odkładać założenia konta na ostatnią chwilę – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Aby zachęcić płatników składek do korzystania z internetowego konta już teraz, ZUS prowadzi kampanię informacyjną, której celem jest pomoc w założeniu profilu do końca roku jak największej liczbie osób. Płatnicy składek mogą spodziewać się kontaktu telefonicznego, mailowego lub listownego ze strony ZUS. Wsparcie jest udzielane klientom również bezpośrednio we wszystkich placówkach ZUS, w trakcie e-wizyty oraz na infolinii Centrum Obsługi Telefonicznej. Płatnicy składek mogą także skorzystać z bezpłatnych  szkoleń on-line i dyżurów telefonicznych organizowanych przez Zakład. Informacje o szkoleniach i dyżurach dostępne są  na stronie internetowej zus.pl, w zakładce Szkolenia i Wydarzenia –dodaje rzeczniczka.

 

Przedsiębiorca nie musi zakładać konta na PUE ZUS, o ile wcześniej upoważnił do swojej roli płatnika inną osobę np. księgową czy pracownika biura rachunkowego, która już wcześniej miała założone swoje konto na PUE ZUS.

 

Jeśli płatnik do 30 grudnia 2022 r. nie założy profilu na PUE ZUS lub nie upoważni nikogo do dostępu do  swojego profilu w roli płatnika, ZUS założy mu konto na PUE ZUS do 31 stycznia 2023 r. W tym celu płatnik będzie musiał przekazać do ZUS-u swój adres elektroniczny.

 

 

Krystyna Michałek

regionalny rzecznik prasowy ZUS

w województwie kujawsko-pomorskim

Podobne aktualności

Skip to content