ZUS przyznał 560 tys. świadczeń 500 plus na nowy okres  

ZUS przyznał 560 tys. świadczeń 500 plus na nowy okres  

Rodzice i opiekunowie złożyli już ponad 1,1 mln wniosków o świadczenie 500 plus na nowy okres świadczeniowy. W województwie kujawsko-pomorskim do ZUS-u wpłynęło ich 52,5 tys. Dla  560 tys. dzieci świadczenie zostało już przyznane, a jego wypłata nastąpi w czerwcu.

 

Wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus na nowy okres wypłat 06/2023-05/2024 można składać już od 1 lutego. Zainteresowanie świadczeniem jest bardzo duże. W ciągu kilku dni rodzice i opiekunowie złożyli ponad 1,1 mln wniosków na 1,8 mln dzieci. Pierwsze wypłaty  świadczenia 500 plus na nowy okres trafią na konta rodziców już w czerwcu – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

 

Data złożenia wniosku jest ważna

Aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia, wniosek o 500 plus na nowy okres należy złożyć do 30 kwietnia 2023 r. Wówczas jeśli wniosek będzie kompletny i prawidłowo wypełniony  ZUS wypłaci świadczenie jeszcze w czerwcu. Jeśli złożymy wniosek w maju lub czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie wraz z wyrównaniem od czerwca odpowiednio do 31 lipca lub 31 sierpnia.
Gdy spóźnimy się ze złożeniem wniosku i dokumenty przekażemy po 30 czerwca 2023 r.,  to nie otrzymamy już wyrównania od czerwca.  Świadczenie wychowawcze ZUS wypłaci już tylko od miesiąca złożenia wniosku.  Wyjątek stanowią rodzice, którym urodziło się dziecko. Oni mają trzy miesiące na złożenie wniosku – dodaje rzeczniczka.

 

Jak złożyć wniosek o świadczenie 500 plus

Wniosek o 500 plus można teraz wygodnie złożyć przez bezpłatną aplikację mZUS. Wystarczy, ją ściągnąć na swój telefon lub tablet i powiązać z indywidualnym kontem na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Dane wymagane do uzupełniania wniosku są pobierane z profilu rodzica, dzięki temu wypełnienie i wysłanie wniosku o 500 plus w aplikacji mZUS zajmuje tylko kilka chwil. Dużym udogodnieniem do składania wniosków  jest także PUE ZUS.  Rodzic lub opiekun dziecka, który ma numer PESEL, może złożyć wniosek także przez portal Emp@tia albo swoją bankowość elektroniczną – jeśli bank uruchomił taką usługę.

 

Krystyna Michałek

regionalny rzecznik prasowy ZUS

w województwie kujawsko-pomorskim

Podobne aktualności

Skip to content