Wniosek o 500 plus warto złożyć do końca kwietnia

Wniosek o 500 plus warto złożyć do końca kwietnia

 

ZUS przypomina o złożeniu wniosku o świadczenie wychowawcze 500 plus na nowy okres. By nie mieć przerwy w wypłacie świadczenia, wniosek należy złożyć do 30 kwietnia.

 

Już od 1 lutego rodzice i opiekunowie składają wnioski o 500 plus na nowy okres świadczeniowy. Chętnych na dodatkowe świadczenie nie brakuje. Rodzice z województwa kujawsko-pomorskiego do 27 kwietnia złożyli 199,1 tys. takich wniosków, w całym kraju 3,7 mln. Wypłata świadczeń na nowy okres rozpocznie od czerwca, ale już teraz większość złożonych wniosków jest załatwiona- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

 

Ci, którzy jeszcze wniosku o 500 plus nie złożyli warto, aby się pospieszyli. Od daty złożenia wniosku z wymaganymi dokumentami zależy termin ustalenia prawa i wypłaty świadczenia.
Jeśli rodzic poprawny i kompletny wniosek złoży do 30 kwietnia, to ma zagwarantowaną wypłatę w czerwcu, czyli w pierwszym miesiącu nowego okresu świadczeniowego. A to oznacza, że nie będzie miał żadnej przerwy w wypłacie 500 plus.

 

Jeśli wniosek wpłynie w maju, to ZUS wypłaci świadczenie do końca lipca z wyrównaniem od czerwca, jeśli wpłynie w czerwcu- do końca sierpnia z wyrównaniem od czerwca. Natomiast jeśli rodzic złoży wniosek po 30 czerwca, to pieniądze na koncie pojawią się później i to już bez wyrównania za czerwiec.  Świadczenie ZUS wypłaci już tylko od miesiąca złożenia wniosku.
Nie dotyczy to rodziców, którym urodziło się dziecko. Oni mają trzy miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin, otrzymają świadczenie z wyrównaniem –dodaje rzeczniczka.

 

Świadczenie wychowawcze przysługuje, na dziecko do dnia ukończenia przez nie 18. roku życia. Wynosi 500 zł miesięcznie, a w przypadku opieki naprzemiennej 250 zł. Wniosek o wsparcie można złożyć wyłącznie elektronicznie. Można go wysłać przez aplikację mobilną mZUS, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia czy bankowości elektronicznej.

 

 

 

Krystyna Michałek

regionalny rzecznik prasowy ZUS

w województwie kujawsko-pomorskim

 

 

Podobne aktualności

Skip to content