KAMPANIA „DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY”. DZIECIŃSTWO MOCY.

Trwa ogólnopolska kampania społeczna „Dzieciństwo bez przemocy”. Skala doświadczeń przemocy oraz wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży w Polsce jest ciągle wysoka, a krzywdzenie w dzieciństwie jest poważnym zagrożeniem rozwoju, zdrowia oraz bezpieczeństwa dziecka. Kampania ma na celu temu przeciwdziałać!

Od 8 października do 19 listopada 2024 roku trwa kampania społeczna „Dzieciństwo bez przemocy”, której celem jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne.  Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę z Warszawy oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci, której członkiem jest Fundacja PRO-FIL z Rzeszowa. Partnerem kampanii jest Rzecznik Praw Dziecka – Monika Horna-Cieślak. Wspierają ją również resorty polskiego rządu odpowiedzialne za bezpieczeństwo dzieci.

Inauguracja kampanii miała miejsce 8 października br. w Sejmie RP. Szczególnym, symbolicznym momentem akcji będzie jej finał 19 listopada br. w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia wybrane budynki i inne obiekty w całej Polsce będą podświetlane na czerwono.

Kampania “Dzieciństwo bez Przemocy” 2024 rozpocznie cykl corocznych, ogólnopolskich akcji mobilizujących całe społeczeństwo – ludzi i instytucje – do zapobiegania krzywdzeniu dzieci.

Kampania koncentruje się na:

  • uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce,
  • wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci,
  • promowaniu idei uważnego rodzicielstwa,
  • promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

Celem kampanii jest zapewnienie każdemu dziecku dorastania wolnego od przemocy. Kampania będzie miała wymiar ogólnopolskich działań medialnych, które wzmocnią społeczną świadomość konsekwencji doświadczania przemocy w dzieciństwie.  Podejmowane będą również lokalne działania edukacyjne na terenie całego kraju. W ich ramach inicjowane będzie powstawanie i rozwój usług pierwszej linii, aby oferować pomoc większej liczbie dzieci i rodzin. Podejmowane też będą działania edukacyjne, by zapewnić rodzicom, nauczycielom i innym profesjonalistom informacje, porady i wsparcie w zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa.

https://dziecinstwobezprzemocy.pl/o-kampanii/

               Gmina Koneck także aktywnie włączyła się w kampanię. Zespół Interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy domowej w Gminie Koneck podjął inicjatywę m. in. organizacji prowadzenia zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, spotkań wspierających rodziców w wychowaniu dzieci bez przemocy promujące uważne rodzicielstwo w placówkach oświatowych według opublikowanych scenariuszy zajęć przez Fundację „Dajemy Dzieciom Siłę”, placówki oświatowe prowadza lekcje  nt. cyberprzemocy, jak reagować na przemoc, gdzie szukać pomocy.

Podobne aktualności

Skip to content