Kujawsko-Pomorskie razem dla Ukrainy – apel marszałka Piotra Całbeckiego

Za naszą wschodnią granicą trwa regularna wojna. Giną ludzie, obracają się w gruzy domy, brakuje wody i prądu, powoli kończy się zaopatrzenie. Krwawiąca Ukraina walczy, ale się nie poddaje. Jednocześnie z każdym dniem do naszego kraju, do naszego regionu napływa coraz więcej ukraińskich rodzin, niekompletnych z reguły, bo ojcowie i starsi bracia bronią ojczyzny przed najeźdźcą. Dziękuję tym wszystkim, którzy już zaangażowali się w działania pomocowe – aktywistom organizacji pozarządowych, samorządowcom, mieszkańcom regionu. Wszyscy bowiem wiemy, że naszym moralnym obowiązkiem jest pomoc tym dzielnym ludziom!

 

Jeśli możesz przyjąć uchodźców pod swój dach, uczyń to! Apeluję o to zarówno do dysponujących odpowiednimi zasobami osób prywatnych, jak i instytucji. Nawet jeśli dziś sytuacja wydaje się pod tym względem opanowana, nie wiemy co może przynieść jutro. Bazę lokali tworzy sieć naszych punktów informacyjno-doradczych (adresy i kontakty w załączniku).  

 

Poszukujemy ukraińskich nauczycieli do prowadzenia lekcji w internecie. Od kilku dni działa Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa, która tym razem adresuje swoje zajęcia do ukraińskich dzieci (poziom przedszkola, szkoły podstawowej i liceum). Kontakt e-mailowy: eszkola@kujawsko-pomorskie.pl. Linki do naszej e-Szkoły na www.kujawsko-pomorskie.pl i edupolis.pl.

 

Prowadzimy zbiórkę darów dla potrzebujących na Ukrainie. Najpotrzebniejsze są: koce, śpiwory, ubrania (nowe), płaszcze przeciwdeszczowe (nowe); trwała, łatwa do wykorzystania żywność (fabrycznie zamknie opakowania), czekolada, kawa, herbata; latarki, powerbanki, baterie, świece; środki higieniczne i opatrunkowe, podstawowe środki medyczne (witaminy, leki przeciwbólowe, przeciwkaszlowe i przeciw przeziębieniu – wyłącznie bez recepty, w fabrycznych opakowaniach i z ważnym terminem przydatności). Zbieramy w punktach informacyjno-doradczych (adresy i kontakty w załączniku).   

 

Zbiórkę pieniędzy na pomoc dla uchodźców prowadzi w imieniu samorządu województwa Kujawsko-Pomorskie Samorządowe Stowarzyszenie Salutaris. Uruchomiło w tym celu specjalne subkonto bankowe. Numer tego konta: 16 1020 5011 0000 9502 0319 0386.

 

Gorące posiłki dla naszych ukraińskich przyjaciół będziemy od poniedziałku wydawać w kompleksie Muzeum Etnograficznego w Toruniu (Wały Generała Władysława Sikorskiego 19, wejście także od ul. Uniwersyteckiej), poniedziałek-sobota w godz. 12-15.

 

Pozwólmy uchodźcom stanąć na własnych nogach. Dyżurujący w punktach informacyjno-doradczych (adresy i kontakty w załączniku) specjaliści z Wojewódzkiego Urzędu Pracy rejestrują skierowane do nich oferty pracy. Zapraszamy pracodawców do ich składania.

 

Dziękuję wszystkim mieszkańcom regionu za wspaniałą postawę w tym trudnym czasie. Kujawsko-Pomorskie – wspólnie, solidarnie, razem dla Ukrainy!

 

Piotr Całbecki

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

11 marca 2022 r.

punkty informacyjno-doradcze

 

Podobne aktualności

Skip to content