XXVI Olimpiada Wiedzy Rolniczej

W dniu 17 listopada 2016 r. w Zespole Szkół Nr 1 Centrum Kształcenia Praktycznego w Aleksandrowie Kujawskim odbyła się XXVI Olimpiada Wiedzy Rolniczej – eliminacje powiatowe. Jak co roku impreza ta cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony rolników z powiatu aleksandrowskiego. Organizatorem Olimpiady jest Kujawsko – Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Za organizację eliminacji powiatowych odpowiada Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego (PZDR) w Aleksandrowie Kujawskim.

W olimpiadzie mogli startować rolnicy z terenu powiatu aleksandrowskiego, właściciele gospodarstw rolnych oraz osoby gospodarujące z rodzicami. Mogły to być osoby prowadzące własną, dodatkową działalność w ramach gospodarstwa rolnego. Nie mogły natomiast uczestniczyć w Olimpiadzie osoby pracujące dodatkowo poza gospodarstwem oraz uczniowie szkół i uczelni dziennych. Istnieje również ograniczenie wiekowe. Uczestnicy musieli spełnić kryterium wieku od 18 do 40 roku życia.

W Olimpiadzie uczestniczyło 20 rolników. Pisali oni test, który składał się z 40 pytań jednokrotnego wyboru przygotowanych przez specjalistów zakładowych ODR z Minikowa, Przysieka i Zarzeczewa.

W skład Komisji Konkursowej, którą powołała Anna Dykczyńska – kierownik PZDR w Aleksandrowie Kujawskim, weszły następujące osoby: Pan Piotr Maciejewski (Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa), Pan Wojciech Marjański (Wicestarosta Aleksandrowski), Pan Andrzej Nowicki (Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Aleksandrowie Kujawskim) oraz przewodnicząca Pani Anett Wejner-Wiśniewska (Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego).

Stopień trudności był wysoki, jak co roku, a rywalizacja o najlepsze miejsca duża. Komisja była zmuszona zorganizować dwie spektakularne dogrywki o miejsca II i III oraz o IV i V.

Laureatem I miejsca i zdobywcą największej liczby punktów okazał się Pan Marek Urbański z Ostrowąsa (gmina Aleksandrów Kujawski). Będzie on reprezentował powiat aleksandrowski na Finale Wojewódzkim Olimpiady, który odbędzie się 30 listopada 2016 roku w Przysieku.

W trakcie Olimpiady odbyło się również szkolenie na temat „Strip-till przy długotrwałym niedoborze wody – nowe technologie w uprawie”, które poprowadziła Aleksandra Borucka (KPODR). Odbyły się również krótkie wystąpienia sponsorów. Dzięki ich wsparciu Olimpiada co roku zachęca młodych rolników z terenu powiatu aleksandrowskiego do uczestnictwa w niej, a tym samym do pogłębiania wiedzy w dziedzinie rolnictwa.

Wsparcia udzieliły następujące podmioty: Zarząd Powiatu Aleksandrowskiego, Gmina Aleksandrów Kujawski, Gmina Zakrzewo, Gmina Koneck, Gmina Bądkowo, Gmina Waganiec, Gmina Raciążek, BIN Sp. z o.o., AGROPOL Zakrzewo, Stowarzyszenie Producentów Trzody Chlewnej w Bądkowie, Prywatne Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe MAS-DROB z Siniarzewa, Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza w Przysieku, Kujawski Bank Spółdzielczy w Aleksandrowie Kujawskim, Bank Zachodni WBK Oddział Aleksandrów Kujawski, SKLEPY CHRUŚCIEL z Aleksandrowa Kujawskiego, Sklep Wielobranżowy ROLNIK Dariusz Danielak z Bądkowa, Firma Ubezpieczeniowa HDI Warta Toruń, Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek S.A., Przedsiębiorstwo „GAN” pana Niemczyka z Bądkowa, Piekarnia POLKORN s.j. z Ciechocinka.

Informacja od: Anna Dykczyńska
Kierownik PZDR w Aleksandrowie Kujawskim

Podobne aktualności

Skip to content