Przedsiębiorco, już dziś załóż konto na PUE ZUS.

Przedsiębiorco, już dziś załóż konto na PUE ZUS.

 

Do 30 grudnia 2022 r. każdy płatnik składek, niezależnie od tego czy opłaca składki tylko za siebie, czy zatrudnia  pracowników, będzie musiał posiadać profil na PUE ZUS. Dotychczas taki obowiązek był dla pracodawców rozliczających składki za więcej niż 5 osób.

 

Od stycznia 2023 r., zgodnie ze zmianami w przepisach każdy, kto jest płatnikiem składek, będzie miał ustawowy obowiązek posiadania aktywnego profilu na PUE ZUS. Obowiązek ten dotyczyć będzie także właścicieli małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Płatnicy składek, którzy nie mają profilu na PUE ZUS, muszą go założyć do 30 grudnia 2022 r. Jeśli tego nie zrobią, ZUS sam założy im taki profil.

 

PUE ZUS to duże ułatwienie nie tylko dla przedsiębiorców. Swój profil na PUE ZUS mają także lekarze, osoby pracujące, jak i  emeryci czy renciści. Z Platformy korzysta już ponad 10,6 milionów użytkowników.

 

Tych, którzy nie mają jeszcze swojego konta na Platformie Usług Elektronicznych, ZUS zachęca do założenia. Założenie profilu na PUE ZUS jest bardzo proste i trwa kilka minut. Swoją tożsamość można potwierdzić:

  • przez profil zaufany,
  • bankowość elektroniczną,
  • w trakcie e-wizyty,
  • osobiście w ZUS.

 

 

Krystyna Michałek

regionalny rzecznik prasowy ZUS

w województwie kujawsko-pomorskim

Podobne aktualności

Skip to content