Płatniku zostało coraz mniej czasu na założenie konta na PUE ZUS

Płatniku zostało coraz mniej czasu na założenie konta na PUE ZUS

 

Konto na PUE ZUS ma już 10,7 mln osób, w tym 89 proc. osób prowadzących własną działalność
i przeszło 87 proc. właścicieli małych firm, którzy zatrudniają do 5 osób. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że do 30 grudnia br., PUE powinni mieć założone wszyscy płatnicy.

 

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, działalność gospodarczą prowadzi niemal 135 tys. płatników składek. Do tej pory 10 proc. z nich nie ma jeszcze założonego profilu na PUE ZUS. Coraz mniej czasu zostało na jego założenie. Od nowego roku wszyscy płatnicy składek, nawet ci którzy opłacają składkę tylko za siebie, muszą mieć aktywny profil na PUE ZUS. Jeżeli nie założą go do 30 grudnia, to do końca stycznia ZUS zrobi to za nich. W tym celu płatnik będzie musiał przekazać do ZUS swój adres elektroniczny- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

 

PUE ZUS to bardzo wygodne narzędzie dla naszych przedsiębiorców, dlatego nie warto czekać z jego założeniem do ostatniej chwili. Profil PUE ZUS daje przedsiębiorcom wiele możliwości pozwala nie tylko na przesyłanie elektronicznych dokumentów do ZUS, ale też na odbieranie korespondencji z ZUS. Przedsiębiorcy mogą tą drogą składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych. Mogą też kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUS, samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUSi przekazywać je do innych instytucji (np. banku lub urzędu). Pracodawca z profilem PUE ma również stały dostęp do informacji na temat zwolnień lekarskich swoich pracowników – dodaje rzeczniczka.

 

Założenie profilu na PUE trwa kilka minut. Wystarczy wejść na stronę zus.pl i kliknąć przycisk [Zarejestruj w PUE]. Następnie wybieramy sposób rejestracji i potwierdzamy swoją tożsamość. Można to zrobić m.in. przez profil zaufany, bankowość elektroniczną, w trakcie e-wizyty czy osobiście w ZUS –wyjaśnia Krystyna Michałek.

 

Płatnicy, którzy chcą zapoznać się z funkcjonalnością PUE ZUS, mogą skorzystać z bezpłatnych  szkoleń on-line organizowanych przez Zakład, a także eksperckich dyżurów telefonicznych. Informacje o szkoleniach i dyżurach telefonicznych dostępne są  na stronie internetowej zus.pl, w zakładce Szkolenia i Wydarzenia.

 

Krystyna Michałek

regionalny rzecznik prasowy ZUS

w województwie kujawsko-pomorskim

Podobne aktualności

Skip to content