PFRON otworzył zamiejscowy punkt CIDON w oddziale ZUS w Bydgoszczy

PFRON otworzył zamiejscowy punkt CIDON w oddziale ZUS w Bydgoszczy

7 września w oddziale ZUS w Bydgoszczy odbyło się uroczyste otwarcie zamiejscowego punktu Centrum Informacyjno-Doradczego dla  Osób z Niepełnosprawnością (CIDON) Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pierwszy w regionie CIDON otworzył Tomasz Maruszewski – Zastępca Prezesa Zarządu PFRON ds. Finansowych.

W uroczystości udział wzięli Aleksandra Gierej – Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Mariusz Jaroniewski – Dyrektor Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy, dyrekcja i pracownicy ZUS oraz zaproszeni goście. Wśród nich m.in. Krzysztof Czechowski – koordynator ds. dostępności w Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,  Andrzej Bugalski – p.o. Okręgowego Inspektora Pracy – Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy, oraz wielu innych.

CIDON to inaczej Centra informacyjno-doradcze dla osób z niepełnosprawnością, świadczące kompleksowe usługi informacyjne i doradcze dla osób z niepełnosprawnością oraz ich otoczenia. Centra powstały w ramach realizacji przez PFRON programu pn. „Centra informacyjno-doradcze dla osób z niepełnosprawnością” i obecnie działają  w  Oddziałach  PFRON w całej Polsce. Miesiąc wrzesień jest szczególny w tym zakresie, ponieważ Oddział Kujawsko-Pomorski – jako pierwszy w Polsce uruchamia trzy zamiejscowe punkty CIDON – w Bydgoszczy, we Włocławku i w Grudziądzu. Wierzymy, że to pilotażowe przedsięwzięcie pozwoli dotrzeć nam do znacznie szerszej rzeszy osób z niepełnosprawnością i że działanie naszych punktów zwiększy dostęp do informacji oraz wsparcia, jakie proponuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – powiedziała Aleksandra Gierej Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Otwarcie zamiejscowego punktu CIDON Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w oddziale ZUS w Bydgoszczy przy ul. Konopnickiej 18 a (budynek B) nie jest przypadkowe. Miejsce bardzo znamienne, ponieważ tutaj głównie realizujemy zadania z zakresu orzekania o niezdolności do pracy i z zakresu prewencji rentowej. Mamy nad nami gabinety lekarzy orzeczników ZUS i mamy wreszcie naszych klientów, naszych interesariuszy, którzy przychodzą z szeroką rozumianą problematyką zdrowia i prewencji rentowej. Dzięki temu klient ma możliwość otrzymania kompleksowej informacji na temat wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Znamienny jest również czas, w którym się spotykamy, ponieważ od  31 sierpnia  w całym kraju obchodzimy dni osób z niepełnosprawnościami. Właśnie teraz w miesiącu wrześniu mamy czas na aktywności, spotkania, na prelekcje, wykłady na propagowanie szeroko rozumianej polityki i wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom osób z niepełnosprawnościami- powiedział Mariusz Jaroniewski  Dyrektor Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy.

ZUS już od lat wielu lat wspiera osoby z niepełnosprawnościami, a także ze szczególnymi potrzebami. Nieustannie podnosi jakość swoich usług i dostępność na wszystkich poziomach, cyfrowym, komunikacyjnym, informacyjnym i architektonicznym. Wdraża wiele nowych rozwiązań, które mają przede wszystkim skrócić i ułatwić dostęp do e-usług- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Pandemia przyspieszyła rozwój e-usług w ZUS i pokazała jak ważna jest możliwość korzystania z obsługi online. Klienci poprzez PUE ZUS oraz aplikację mobilną mogą składać elektronicznie wnioski przez całą dobę niezależnie od godzin otwarcia urzędu. ZUS bardzo promuje rozwiązania online, cyfryzację i nowoczesne technologie, ale nie rezygnuje z tradycyjnej obsługi klientów
w urzędzie-dodaje rzeczniczka.

W uroczystym otwarciu zamiejscowego punktu Centrum Informacyjno-Doradczego dla  Osób
z Niepełnosprawnością udział wzięło ponad 30 osób. Punkt w Bydgoszczy mieszący się w oddziale ZUS w Bydgoszczy, przy ul. M. Konopnickiej 18a budynek B otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00.

Krystyna Michałek

regionalny rzecznik prasowy ZUS

w województwie kujawsko-pomorskim

Podobne aktualności

Skip to content