Kończy się czas na składanie korekt

Kończy się czas na składanie korekt

Zostały niespełna trzy tygodnie na składanie korekt dokumentów rozliczeniowych za lata 1999 – 2021. Termin mija 1 stycznia 2024 r.

Warto jak najszybciej zweryfikować dokumenty rozliczeniowe, które zostały złożone do ZUS-u za okresy od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Poprawienie błędów i przekazanie do Zakładu skorygowanych deklaracji i raportów  będzie możliwe  tylko do 1 stycznia 2024 r.  Natomiast usunięcie nieprawidłowości w  dokumentach rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA) za okresy od stycznia 2022 r. można składać w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy- przypomina Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Po upływie tych terminów korekty lub pierwszorazowe dokumenty rozliczeniowe mogą być sporządzane tylko przez ZUS wyłącznie na podstawie prawomocnej decyzji, lub wyroku sądu. Jeśli  jednak minęło już 5 lat od dnia, w którym upłynął termin opłacenia składek zawartych w danej deklaracji i raporcie, to informacje umieszczone w dokumentach rozliczeniowych ewidencjonowane będą wyłącznie na kontach ubezpieczonych i nie będą miały wpływu na stan rozliczeń z płatnikiem składek. Dlatego zachęcamy płatników składek do przeanalizowania dokumentów rozliczeniowych za lata 1999 – 2021, gdyż zostało już niewiele czasu, żeby ewentualnie je jeszcze poprawić – dodaje rzeczniczka.

Każdy płatnik, który ma wątpliwości i będzie potrzebował pomocy w weryfikacji rozliczeń oraz wyjaśnienia zasad korygowania dokumentów rozliczeniowych może umówić się na  e-wizytę,  skontaktować telefonicznie  pod nr tel.  22 560 16 00, lub  odwiedzić dowolną placówkę ZUS-u.
Jeśli dokumenty przedsiębiorca składa przez program Płatnik lub e-Płatnik, to może także zwrócić się z wnioskiem o udostępnienie plików KEDU z danymi za okresy wcześniejsze niż te, które ma w swojej bazie danych – dodaje rzeczniczka.

 

 

Krystyna Michałek

regionalny rzecznik prasowy ZUS

w województwie kujawsko-pomorskim

Podobne aktualności

Skip to content