ZUS zwaloryzował konta ubezpieczonych

ZUS zwaloryzował konta ubezpieczonych

O 450 mld zł zwiększył się kapitał na kontach ubezpieczonych w wyniku rocznej czerwcowej waloryzacji. Składki i kapitał początkowy wzrosły o 14,4 proc., a środki na subkontach – o 9,2 proc.

Jak co roku w czerwcu przeprowadzona została roczna waloryzacja składek emerytalnych, kapitału początkowego i środków na subkoncie.  Składki i kapitał początkowy wzrosły o 14,4 proc., a środki na subkontach – o 9,2 proc. W sumie o ponad 450 mld zł zwiększył się kapitał na kontach ubezpieczonych.  W ubiegłym roku przyrost ten był niższy o ok. 170 mld zł i wynosił niemal 281 mld zł – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Dane z przeprowadzonej waloryzacji rocznej będą uwzględnione w informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) według stanu na 31 grudnia 2022 r. i udostępnione na profilach ubezpieczonych na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Informację o stanie konta ubezpieczonego Zakład przygotowuje dla każdej osoby urodzonej po 31 grudnia 1948 r., która na koncie w ZUS ma zapisaną co najmniej jedną składkę. Od 2020 r. ZUS nie wysyła już papierowych listów z IOSKU, chyba że poprosi o to klient.

 

Krystyna Michałek

regionalny rzecznik prasowy ZUS

w województwie kujawsko-pomorskim

Podobne aktualności

Skip to content