ZUS w Toruniu zaprasza na Dzień Osób z Niepełnosprawnością  

ZUS w Toruniu zaprasza na Dzień Osób z Niepełnosprawnością

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza osoby z niepełnosprawnością, ich bliskich na wydarzenia organizowane przez ZUS w ramach Dnia Osób z Niepełnosprawnością. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem „Budzimy zrozumienie”. W programie m.in. spotkania z ekspertami ZUS oraz instytucji partnerskich, prelekcje, dyżury telefoniczne i szkolenie.

W ramach obchodów Dnia Osób z Niepełnosprawnością ZUS wspólnie z partnerami oraz instytucjami lokalnymi działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnościami organizuje we wrześniu cykl bezpłatnych wydarzeń. Zaplanowano ciekawe prelekcje, szkolenie, dyżury eksperckie wielu instytucji czy dyżury telefoniczne-  informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Dzień Osób z Niepełnosprawnością w Toruniu

– W piątek, 15 września od godz.  9 do 13 zapraszamy osoby z niepełnosprawnością, ich bliskich do siedziby Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Toruniu, ul. Żwirki i Wigury 15 – 21 (budynek przedszkola). Zaplanowano ciekawe prelekcje i porady.W jednym miejscu eksperci wielu instytucji, takich jak:  ZUS, NFZ, PFRON, US, Stowarzyszenie ds. Osób Niepełnosprawnych, Polski Związek Niewidomych, Ośrodek Wsparcia i Testów w Toruniu udzielać będą informacji na temat wsparcia oferowanego dla osób z niepełnosprawnością. Będą także stoiska z pracami wykonanymi przez podopiecznych Centrum Pielęgnacji Caritas Diecezji Toruńskiej oraz Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Arkadia. Uczestnicy wydarzenia mogą liczyć na poczęstunek kawowy– mówi Krystyna Michałek.

Pracownicy ZUS wyjaśnią jak uzyskać rentę, świadczenie 500+ dla osób niesamodzielnych, dodatek pielęgnacyjny, czy inne świadczenia, które wiążą się z niezdolnością do pracy czy niepełnosprawnością.  Będzie można ich zapytać m.in. o orzecznictwo lekarskie, bezpłatną rehabilitację leczniczą, czy jak założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, by swoje sprawy w ZUS-ie załatwiać bez wychodzenia z domu- dodaje rzeczniczka.

Eksperci z  Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnią, jak zwiększać swoje szanse na rynku pracy, jak wyjechać na turnus rehabilitacyjny oraz jak ubiegać się o dofinansowanie na cele związane z polepszeniem jakości życia osób z niepełnosprawnością. Natomiast pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia będą informować o zasadach wyjazdów na leczenie uzdrowiskowe oraz o zdrowym trybie życia. Pomogą również wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ponadto podczas wydarzenia będzie można dokonać pomiaru wagi i wzrostu, tkanki tłuszczowej i zawartości wody w organizmie oraz zmierzyć ciśnienie.

Porady ZUS na Święcie Chełmińskiego Przedmieścia

W niedzielę, 17 września podczas VI edycji „Święta Chełmińskiego Przedmieścia”, na terenie posesji „Willi z pasją” przy Centrum Aktywności Lokalnej, ul. Grunwaldzka 38 będzie można skorzystać z porad ekspertów ZUS. W trakcie indywidualnych konsultacji w godz. od 12 do 15 będzie można zasięgnąć informacji m.in. w sprawie świadczeń emerytalno-rentowych i świadczeń dla osób
z niepełnosprawnością.

 

ZUS na pikniku we Włocławku

10 września w godz. od 14 do 18 pracownicy ZUS we Włocławku podczas Pikniku Rewitalizacyjnego będą udzielać porad dotyczących m.in. świadczeń dla osób z niepełnosprawnością. Stoisko ZUS  rozstawione zostanie od Placu Wolności do ul. Żabiej wzdłuż ul. 3 Maja.

Dyżur eksperta ZUS w siedzibie Polskiego Związku Głuchych we Włocławku

Inspektorat ZUS we Włocławku w ramach Dnia Osób z Niepełnosprawnością organizuje specjalny dyżur ekspercki dotyczący świadczeń emerytalno-rentowych w siedzibie Polskiego Związku Głuchych przy ul. Wojska Polskiego 22. Zainteresowani będą mogli skorzystać z porad specjalistów 21 września w godz. między 17 a 19.

Dzień Osób z Niepełnosprawnością w Grudziądzu i Lipnie

Inspektorat ZUS w Grudziądzu na Dzień Osób z Niepełnosprawnością zaprasza 20 września (godz. 10-14.00), a Inspektorat ZUS w Lipnie 29 września (godz. 10-12.00). W trakcie wydarzenia zainteresowane osoby będą mogły uzyskać informacje na temat świadczeń z ZUS-u dla osób z niepełnosprawnością.  Eksperci podpowiedzą krok po kroku jak starać się o rentę, 500+ dla niesamodzielnych czy dodatek pielęgnacyjny.

Dyżury telefoniczne w ZUS i szkolenie

Oddział ZUS w Toruniu zaprasza także na dyżury telefoniczne i szkolenie dotyczące świadczeń z ZUS dla osób z niepełnosprawnością. O rentę socjalną i świadczenie 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji będzie można zapytać ekspertów 14 września w godz. 10-12.00 pod nr tel. 56 610 93 32. Zainteresowane osoby mogą również skorzystać z bezpłatnego szkolenia online na temat renty socjalnej. Szkolenie odbędzie się 21 września o godz. 9.00. Obowiązują zapisy na szkolenie pod adresem sylwia.bratkowska-gburek@zus.pl.  Z kolei 28 września dzwoniąc w godz. od 9 do 10.30 pod nr tel. 54 288 61 59 będzie można zapytać ekspertów o świadczenie rehabilitacyjne.

Program w PDF: Program DON 2023

 

Krystyna Michałek

regionalny rzecznik prasowy ZUS

w województwie kujawsko-pomorskim

Podobne aktualności

Skip to content