15 kwietnia – Światowy dzień trzeźwości

15 kwietnia – Światowy dzień trzeźwości

Kampania profilaktyczna pn. „Odpowiedzialny kierowca mały i duży”

Dzisiaj, tj. 15 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Trzeźwości. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apeluje o zrezygnowanie w tym dniu ze spożywania alkoholu. Alkoholizm jest jedną z najbardziej popularnych chorób w skali globalnej i przyczyną śmierci około 2,5 milionów ludzi rocznie. Według statystyk przez alkohol umiera więcej osób niż przez takie choroby jak AIDS lub gruźlica. Alkohol jest także przyczyną wielu patologii społecznych, przestępstw, zabójstw, czy wypadków drogowych.
W polskim społeczeństwie funkcjonuje tak zwany kulturalny sposób picia. Ale co to znaczy? Kulturalny sposób picia to mit tworzony na potrzeby dużych koncernów alkoholowych. Alkohol zawsze uzależnia, czy to w dużych ilościach, czy rozkładanych w odstępach czasowych. Niewątpliwie, alkoholik potrzebuje pomocy bo bez niej zatopi nie tylko smutki, ale swoje zdrowie, a nawet życie.
Uczniowie klasy IV Zespołu Szkół w Konecku jako młode osoby, które w najbliższym czasie będą ubiegać się o kartę rowerową wraz z opiekunami oraz funkcjonariuszami Posterunku Policji w Konecku i funkcjonariuszami Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej w Aleksandrowie Kujawskim w dniu 15 kwietnia 2024 r. rozpoczęły pierwszy etap kampanii pn. Odpowiedzialny kierowca – mały i duży”.
Dzieci razem z nauczycielami wyszły na główną ulicę gminy Koneck, by protestować przeciwko pijanym kierowcom. W rękach trzymały własnoręcznie przygotowane transparenty📰 oraz rozdawały ulotki i baloniki z hasłem: „Zachowaj trzeźwy umysł”. Wszystko po to, by przekonać uczestników ruchu drogowego, że prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu, narażają siebie i innych na kalectwo, a nawet śmierć. Biorąc udział w kampanii społecznej, dzieci zyskały szansę, by przekonać dorosłych do odpowiedzialnych zachowań. Jednocześnie uczyły się, jak postępować w przyszłości.
Projekt jest odpowiedzią na wciąż rosnący problem pijanych kierowców, brawury i krótkowzroczności za kierownicą.
Pierwsza część kampanii opiera się na profesjonalnych materiałach edukacyjno-profilaktycznych skierowanych do dorosłych kierowców i użytkowników dróg. Główne cele kampanii to: walka z kierowcami prowadzącymi samochód pod wpływem środków odurzających lub alkoholu, promocja bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poprawa znajomości przepisów, samodoskonalenie własnych umiejętności, rozwaga. Kampania jest odpowiedzią na wciąż niemalejący problem pijanych kierowców oraz wynikającej z tego liczby wypadków, w tym z udziałem pieszych i rowerzystów.
Celem kampanii w drugim etapie będzie również edukacja i profilaktyka wśród dzieci, by już od najmłodszych lat zaszczepić w nich najważniejsze zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym – pieszo, rowerem, motorowerem czy w końcu samochodem i motocyklem.
Za koordynację kampanii odpowiada Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Konecku.
Dziękujemy Komendzie Powiatowej Policji w Aleksandrowie Kujawskim, Posterunkowi Policji w Konecku oraz nauczycielom i uczniom klasy czwartej Zespół Szkół w Konecku, którzy czynnie włączyli się w realizację kampanii.

Podobne aktualności

Skip to content